Dobrochov – Olomoucký kraj
Obec Dobrochov leží asi 10 km jižně od Prostějova. V okolí se nachází několik míst s krásnými výhledy i zajímavá technická památka v podobě vysílače Českých radiokomunikací na kopci Předina východně od obce.
Kde najít informace o získání magnetky?
Vývěska obce Dobrochov – 49.3872764N, 17.1007639E
Hospoda U Kapličky – 49.3851639N, 17.1059047E
Zajímavosti v obci Dobrochov
Dobrochov
Nejstarší záznam o Dobrochovu pochází již z roku 1131. O názvu obce se tradují dvě různé pověsti. Podle první bohatá paní zabloudila při lovu v lesích. Byla vlídně přijata v jedné z chaloupek, kde o ní bylo dobře pečováno. Jako dík za tuto péči slíbila, že na onom místě vystaví vesnici, kterou podle dobré péče nazve Dobrochov. Jiná pověst zase vypráví, že se za hrozné války uschovaly tři bohaté paní v původních chaloupkách, kde byly dobře obslouženy a lidé se k nim chovali dobře. Odtud název Dobrochov.
(zdroj: Wikimedia Commons, foto: Pernak1)
(zdroj: B3atelier)
Vyhlídková plošina
Železná vyhlídková plošina se spirálovitým schodištěm byla postavena jako připomínka 100 let od vzniku Československa a představuje výhled do dalšího století republiky. Stojí ve východní části obce a vede k ní pozvolné betonové schodiště.
Příroda a okolí obce
Vyhlídkové místo Předina
Na stejnojmenném kopci asi 1,5 kilometru východně od centra obce stojí 155 metrů vysoký středovlnný vysílač Českých radiokomunikací Předina. Vzhledem k rovinatému rázu krajiny je ze samotného kopce o výšce 313 m n. m. krásný výhled. Nedaleko vysílače stojí také desetimetrová dřevěná rozhledna Předina (Štátula) postavená místními nadšenci, která je ale bohužel kvůli špatnému technickému stavu uzavřena.
(zdroj: Mapy.cz, foto: Radek Vicherek)
Otaslavice
Otaslavice jsou vzdálené 3 km od Dobrochova a najdete v nich hned několik zajímavých míst k zastavení. Dominantu obce tvoří kostel sv. Archanděla Michaela, který byl založen v době výstavby horního hradu, přestavěn r. 1600. V r. 1847 byla původní věž nahrazena dvěma novými a kostel přestavěn ve stylu tudorovské pseudogotiky.
V obci se nachází krásné koupaliště – přírodní biotop – a dvě muzea. V budově fary je umístěno útulné Muzeum řemesel s jedinou zařízenou krejčovskou dílnou na Prostějovsku, holičstvím a kadeřnictvím i starým odchodem. Vedle Obecního úřadu pak najdete Pamětní síň místního rodáka Josefa Františka, uznávaného stíhacího letce, který se účastnil bitvy o Anglii. Expozice vybudovaná v roce 2013 vám přiblíží jeho život, ale i historii obce. Obcí prochází zelená turistická stezka, která vás zavede do 2,5 km vzdálené přírodní rezervace Blátka.
Zřícenina hradu Otaslavice
Pozůstatky hradu Otaslavice se nachází na skalním ostrohu nad Drahanským potokem v obci Otaslavice. Jedná se vlastně původně o hradní dvojici. Horní hrad, dnes již úplně zaniklý vévodil Horním Otaslavicím, dolní hrad, z něhož zbyla polovina bergfritu (válcové věže, pocházející ze 13. století), dominoval Dolním Otaslavicím. Důvodem pro dva hrady bylo rozdělení obce mezi dvě dominia, které trvalo až do roku 1590.
Objekt je volně přístupný.
(zdroj: Wikimedia Commons, foto: Jiří Komárek)
Discgolf Park Otaslavice
Devítijamkové hřiště bylo v Otaslavicích otevřeno v roce 2019 jako 100. v pořadí v ČR. Discgolf Park najdete u areálu přírodního koupaliště. Vstup je volný, a pokud nemáte vlastní disky, můžete si je zapůjčit na pokladně koupaliště či na Obecním úřadě.