Štěpán Lacina: Záměrně se obklopuji zkušenějšími lidmi
17.9.2014, Andělský blog, RozhovoryV dnešním rozhovoru si Vám dovolujeme představit Štěpána Lacinu, podnikatele, vášnivého sportovce, Dobrého anděla a jednoho z prvních filantropů, kteří se připojili k financování provozu DOBRÉHO ANDĚLA. Rozhovor proběhl před několika týdny a na otázky se ptal spoluzakladatel nadačního fondu Petr Sýkora.
Štěpáne, jak a kdy jsi o DOBRÉM ANDĚLOVI slyšel poprvé?
Přesně si datum nepamatuji, ale bylo to v souvislosti s tím, že se pánové z Papiriusu rozhodli financovat provoz charity z vlastních peněz, tak aby veškeré vybrané peníze mohly být rozděleny potřebným. To mi velice imponuje a je to jeden z důvodů, proč se zapojujeme do financování nadačního fondu DOBRÝ ANDĚL.
Když jsme se setkali, vyprávěl jsi mi o tom, jak jste jako první sjeli Brahmaputru na raftech. To není úplně obvyklá zábava pro investiční bankéře. Neměl bys raději hrát golf? Na divokých řekách moc klientů nepotkáš…
Takovéto adrenalinové aktivity (včetně freeridu, kitingu a jachtingu) jsou součástí mojí duševní hygieny, abych jako člověk odpovědný za akvizice ve firmě dlouho vydržel a firma získávala nové klienty. Mimochodem golf je mým oblíbeným sportem a všem ho vřele doporučuji. Myslím, že rozvíjí pokoru a zároveň bojovného ducha (tedy vlastnosti v životě podceňované a přitom naprosto nezbytné).
Vidíš, to jsem nevěděl. Proč ses rozhodl připojit se ke mně a Honzovi jako jeden z prvních partnerů financujících provoz DOBRÉHO ANDĚLA?
Rád bych zmínil, že přestože prvotní impuls jsem vyslal já, tak se k iniciativě připojujeme celá firma Accredio. Všichni zbývající partneři byli myšlenkou dlouhodobě podporovat chod nadačního fondu nadšeni. Důvody jsou asi tři. Jeden čistě „sobecký“ – že nám dělá osobně radost pomáhat druhým. Druhý je asi ten, že po určité míře nabažení se úspěšného podnikání a vydělávání peněz, je přirozeností pomáhat těm, kteří měli méně štěstí nebo nadání v životě. A třetí je podobný a souvisí s tím, že někteří lidé prostě mají v životě smůlu a tak ti šťastnější by měli pomáhat, aby se šířila dobrá energie v celé společnosti.
Můžeš, prosím, Accredio stručně představit? Co vlastně děláte? Kdo jsou Vaši klienti a jak ke svému majetku přistupují?
Accredio je úzce specializovaná společnost na konzervativní správu peněz pro movitější osoby ať podnikatele, manažery nebo špičkové sportovce. Vzhledem ke konzervativnímu zaměření společnosti Accredio naši klienti chtějí pravidelný, pokud možno garantovaný příjem ze svého peněžního majetku. Součástí našich služeb je také poskytování nadstandartních privátně-bankovních služeb ve Švýcarsku.
Proč spolupracují zrovna s Vámi místo s nějakou velkou investiční společností?
Accredio patří mezi větší správce majetku i ve srovnání s velkými bankovními společnosti. Myslím, že za naším úspěchem stojí kromě špičkové práce uvnitř firmy hlavně plnění slibů vůči klientům a transparentnost, ať již poplatková či ve smyslu porozumění našemu produktu. To jsou přesně ty body, ve kterých banky či poradenské společnosti pokulhávají a díky tomu ztrácejí klienty.
Máš pocit, že dnešní „bohatí“ Češi jsou již připraveni pomáhat druhým? Nebo je to stále ještě neobvyklé?
Možná bychom se všichni divili, kolik bohatých lidí pomáhá potřebným. Problém je, že o tom málo mluví. Někdy je za tím opravdová a někdy falešná skromnost, každopádně obojí je špatně. O charitě a o filantropii se musí mluvit hodně hlasitě, už třeba jen proto, že v Česku chybějí pozitivní lidské příklady.
Kdo Tě v životě nejvíce ovlivnil?
Nemám žádnou jednu zásadní osobnost, ale je pravda, že se záměrně obklopuji chytřejšími a zkušenějšími lidmi a nebojím se uznat chybu a poučit se. Když to děláte několik let, tak to člověka docela pozitivně ovlivní.
Pokud bys nám měl doporučit jednu knihu, která by to byla?
Stephen R. Covey, 7 návyků skutečně efektivních lidí
Štěpáne, díky za rozhovor.