Jak to všechno začalo? Aneb o vzniku Dobrého anděla
8.11.2022, Andělský blog, O Dobrém andělovi, Pod pokličkouVýročí vzniku nadace přímo vyzývá k tomu vrátit se k jejím počátkům. Co vedlo kamarády a podnikatele Petra Sýkoru a Jana Černého k založení Dobrého anděla? A co vše tomu předcházelo? Pro úplný obrázek se musíme vrátit o téměř 30 let zpátky, do začátků jejich podnikání…
Psal se rok 1993, když dva studenti tak trochu „náhodou“ založili společnost Papirius na dodávání kancelářských potřeb do firem. Úplně původně si totiž chtěli pouze přivydělat při studiích. Dnes si již málokdo umí představit, že by asistentka běžela do papírnictví a nosila těžké balíky papíru v taškách, nebo měla firma sklad tak velký, aby v něm uchovávala kancelářské vybavení po paletách. Právě o tuto změnu uvažování se kdysi postarali Petr Sýkora s Janem Černým. Pravda, i oni začínali s kanceláří v dětském pokojíku a s batohem na zádech, ve kterém vozili metrem první objednávky. Z první objednávky dokonce měli takovou radost, že Petr cestou koupil svazek sněženek a předal je historicky první zákaznici společně s balíkem papíru. Obrovská radost a překvapení zákaznice způsobily, že dlouhé roky poté všechny ženy na první jarní den dostávaly společně s objednávkou i kytičku.
O něco později Petr s Janem metro vyměnili za půjčený žigulík, pak za první pickup a jejich zákazníci brzy ocenili pohodlí závozu zboží do druhé dne. Již o tři roky později firma rozšířila působnost na zbytek republiky, následně na Slovensko, později do Maďarska a nakonec na polský trh. V roce 2006, když Petr s Janem prodávali firmu americké společnosti Office Depot (dnes Officeo), jen v Čechách počet zaměstnanců čítal kolem 350 lidí a firma byla jedničkou na trhu ve střední a východní Evropě. Ve firmě oba zůstali ještě dva roky a mimo její vedení se snažili své zaměstnance připravit na přechod z v zásadě rodinné firmy pod korporátní společnost.
Už během svého podnikání uměli Petr s Janem kultivovat prostředí kolem sebe. Za zmínku určitě stojí služba Zítra nebo zdarma, tedy závazek dodání zboží do 24 hodin nebo vyřízení objednávky zdarma. To už si člověk musí být velmi jistý kvalitou služby, aby se upsal takovému závazku. A pozor, mluvíme o době zhruba před dvaceti lety. Druhým dlouhodobým a zároveň odpovědným projektem fungujícím ve firmě dodnes, jsou Stromy pro život. Myšlenka vracet přírodě, co jsme si vzali, v podobě sázení stromů za určitý počet prodaných balíků papíru, přišla na svět v roce 2003. Dnes je vysazeno téměř 700 tisíc stromů, to už je pořádný kus lesa.
„Věděli jsme, že chceme v životě zkusit ještě něco jiného,“ říkají dnes shodně Petr s Janem k rozhodnutí firmu prodat. O pár let později se ukázalo, co jiného jim oběma do života vstoupilo.
Často se říká Cherchez la femme! - Za vším hledej ženu! A platí to i v případě Dobrého anděla. Byla to Jindra, Petrova manželka, která šla na přednášku Andreje Kisky, tehdy ještě ne zcela známého podnikatele a filantropa. Andrej v Praze představoval projekt Dobrý anjel, díky kterému desetitísíce dárců pomáhá rodinám na Slovensku již od roku 2006. Měl myšlenku, chuť a nápad najít partnery pro otevření Dobrého anděla v Česku. A Jindru tehdy napadlo, že těmi správnými lidmi by mohli být právě Petr a Jan. Petr se založením váhal, bál se, že projekt nemusí mít v jiném prostředí, kde již fungovaly zavedené charitativní projekty, tak velký úspěch. Byla to opět Jindra, která jeho pochybnosti rozptýlila slovy: „I kdyby to mělo pomoci pár rodinám, má to smysl.“
Pár týdnů nato již Petr s Janem seděli v popradské kanceláři Dobrého anjela a snažili se vstřebat vše od hlavních myšlenek a pilířů pomoci Dobrých anjelů až po procesy každodenního praktického fungování organizace. Brzo se začaly obrysy nového projektu rýsovat. Oba na sebe společně vzali závazek pokrýt náklady na provoz Dobrého anděla po zhruba prvních pět let a postupně tak uhradili ze svých prostředků 25 milionů korun.
Nejprve Petr s Janem požádali nadační fond Krtek, tehdy již zavedenou organizaci, která se věnuje dětem s onkologickým onemocněním, o doporučení konkrétních rodin. Chtěli si prostředí pomáhání vyzkoušet na vlastní kůži, a tak jim začali zprvu pomáhat napřímo. Poté právní kancelář pomohla s vyřízením formalit a na uvedení andělských myšlenek do praxe začala pracovat správní a dozorčí rada a malý podpůrný tým dvou zaměstnanců - prvních „Andělek“ - Martiny a Kláry. I zde se projevilo to, že Petr a Jan věří v dlouhodobá přátelství a vztahy, Martina totiž byla, stejně jako současná ředitelka nadace Šárka, jejich zaměstnankyní již v Papiriusu.
Prvotní vývoj byl velmi překotný, několik IT nadšenců začalo pracovat na webových stránkách, interní systém slovenského Dobrého anjela se překládal do českého jazyka po večerech, schůzky probíhaly po kavárnách nebo tam, kde zrovna bylo místo. Postupně se začala budovat nová kancelář v centru Prahy - jak jinak než na Andělu. S pomocnou rukou přispěchala řada firem i jednotlivců, připravovala se tisková konference ke spuštění Dobrého anděla v Česku – marketingová agentura připravila místo, rozeslala pozvánky a ve stejný den se po celé ČR objevily první billboardy. První lékaři a sociální pracovníci ochotně nabídli pomoc při hledání rodin, které potřebují pomoci, a začali přispívat první Dobří andělé. Psal se listopad 2011.