Ochota Dobrých andělů pomáhat je obrovská – rozhovor s ředitelkou nadace Šárkou Procházkovou
8.7.2021, Andělský blog, O Dobrém andělovi, RozhovoryDíky všem Dobrým andělům, kteří svými hlasy podpořili rozšíření pomoci o další skupinu rodin, které se kvůli vážnému onemocnění dostaly do složité životní situace, přijala nadace první dospělé pacienty s jiným než onkologickým onemocněním. Koho tedy Dobří andělé nově podporují a proč? Na otázky odpovídá ředitelka nadace Šárka Procházková.
Nejprve ale malý úvod. Rozšíření pomoci nebylo rozhodnutím, které by vyvstalo ze dne na den. Vše jsme dlouho a velmi pečlivě připravovali, celému procesu předcházelo množství úvah a propočtů, jaký dopad by rozšíření pomoci mělo na současné příjemce pomoci a celkový chod nadace. Následně jsme vytipovali a z hlediska potřebnosti prověřili skupinu, o kterou by pomoc mohla být rozšířena. Nakonec bylo spuštěno hlasování, kde se mohli Dobří andělé, dárci, vyjádřit, zda této nové skupině pomáhat chtějí. Neuvěřitelných 99,6 % hlasujících řeklo rozšíření pomoci své ANO.
Šárko, o jakou novou skupinu se tedy jedná?
S potěšením mohu říct, že nově Dobří andělé pomáhají i rodičům s jiným vážným onemocněním než onkologickým. Začínáme s pacienty s natolik závažnou diagnózou jako je ALS – amyotrofická laterální skleróza – a roztroušená skleróza v pokročilém stádiu, rodiči po mozkové příhodě s vážnými následky a další.
Proč byla zvolena právě tato kategorie pacientů?
Rodičům s onkologickým onemocněním pomáhají Dobří andělé od samého počátku nadace. Máme se skupinou dospělých pacientů tedy již dlouholetou zkušenost. Ověřili jsme si, že jakmile je v rodině vážné onemocnění, životní situace se stává těžkou, ať je pacientem dítě nebo rodič. V případě nemoci dítěte jeden z rodičů ve většině případů přerušuje zaměstnání nebo z něj přímo odchází, aby se mohl plně věnovat péči o něj. Pokud vážně a nečekaně onemocní rodič, přichází rodina nejméně o jeden příjem, často však rovnou o oba dva, neboť druhý rodič se stává pečující osobou svého nemocného partnera. V obou situacích tak klesají rodinné příjmy a zároveň stoupají výdaje spojené s léčbou a péčí.
Zároveň nás velmi motivovala myšlenka pomoci skupině dospělých pacientů, neboť ti hledají finanční pomoc velmi obtížně. Existuje řada skvělých organizací, které sehrávají významnou roli v informovanosti pacientů, edukaci veřejnosti, psychické i materiální podpoře pacientů. Společně tak můžeme spojit síly a Dobří andělé mohou uzavřít kruh pomoci pravidelnou finanční podporou.
Pro rozšíření pomoci hlasovalo neuvěřitelných 99,6 % zúčastněných. Bylo to překvapivé číslo?
Ano, to tedy bylo. Jsme na Dobré anděly nesmírně hrdí. Jejich ochota pomáhat je obrovská a zároveň dlouhodobá. Když se podíváme na celkový počet hlasujících, kterých bylo více než jedenáct tisíc, jedná se o zřejmou zprávu – Dobří andělé mají dobrá srdce.
Jaký je očekávaný dopad změny na stávající příjemce pomoci?
Dopad na stávající příjemce pomoci předpokládáme minimální, respektive pokles měsíčního příspěvku v řádu stokorun. Detailní propočty byly součástí důkladné přípravné analýzy. Výši příspěvku pravidelně sledujeme a víme, že zde je pohyb velmi pozvolný. Naším cílem nebylo snížení příspěvků u stávajících rodin s dětmi, ale naopak rozšíření pomoci o další potřebnou skupinu pacientů rodičů.
Jak rychlý bude tento proces? Od kdy budou Dobří andělé tuto skupinu podporovat?
První rodiny, kde pacientem je rodič s jiným vážným onemocněním než onkologickým, jsme zařadili již v červnu, tedy ihned po skončení hlasování, a první příspěvek jim tedy již byl odeslán. Tato rychlost odpovídá naší radosti. Věříme totiž, že i zde má pomoc Dobrých andělů obrovský smysl.