Dobronín – Kraj Vysočina
Obec Dobronín se nachází v Hornosázavské pahorkatině a protéká jí Zlatý potok. První zmínka o obci, která leží asi 11 km severovýchodně od Jihlavy, pochází z roku 1351. Název obce je odvozen od osobního jména Dobroň, přípona „-ín“ symbolizuje přivlastňování. Lidová varianta tohoto názvu, Dobrodín, vznikla v 16. století, a pochází ze slova dobrodiní.
Kde najít informace o získání magnetky?
Vývěska u prodejny COOP – 49.4788542N, 15.6521400E
Autobusová zastávka Dobronín, škola – 49.4785939N, 15.6515069E
Zajímavosti v obci Dobronín
Památník obětem masakru u Dobronína
Událost z 19. května 1945, kdy došlo k násilnému usmrcení skupiny německých obyvatel Dobronína a Německého Šicndorfu, připomíná mohutný kříž. Podle louky, kde k masakru došlo, je tato událost známá také jako Kauza Budínka. Celá událost po válce upadla v dobách komunistického režimu téměř k zapomnění. Až v roce 2009 ji připomněli poslední pamětníci té doby a celý případ začala prověřovat policie. V srpnu 2010 byl proveden terénní průzkum lokality a odhalen masový hrob. Několik dnů po nálezu zde byl na památku obětí vztyčen dřevěný kříž, který v roce 2011 nahradil třítunový kříž z traverz.
(zdroj: iRozhlas.cz, foto: Hana Mikulincová)
Naučná stezka o koních
Naučná stezka o celkové délce 2,6 kilometru představuje na 8 informačních panelech vše, co o koních možná ještě nevíte a mohlo by vás zajímat. Její trasa začíná u kapličky za Dobronínem, prochází obcí a u sochy Pohádkového koníka se dělí na trasu pro pěší a jezdce na koních. Pěší pak procházejí lesíkem podél Žďáreckého potoka po dřevěném chodníku na kůlech korunami stromů. Poté pokračuje kolem výběhu až k rybníku Holotympl, kde je zbudováno posezení. Odtud už pak stezka vede zpět do obce Dobronín.
Příroda a okolí obce
Polná
Necelých 6 hm východně od Dobronína se nachází město Polná, jehož krásné historické jádro je památkovou zónou. Město vzniklo přibližně v polovině cesty pohraničním hvozdem mezi Čechami a Moravou pravděpodobně v polovině 12. století jako odpočinkové místo na jedné ze starších větví Haberské stezky.
Za staletí své existence se Polná měnila až do současné podoby. Dnes je příjemným menším městem s pěkným okolím, bohatým kulturním životem a památkami, které jistě stojí za shlédnutí. Mezi nejvýznamnější patří Děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie s vyhlídkovou věží, areál hradu a zámku, židovský hřbitov, vrch Kalvárie a další.
(zdroj: Wikimedia Commons, foto: Dezidor)
Naučná stezka Josefa Klementa
Šestikilometrová naučná stezka je zaměřena na poznávání přírody a památek Polné a jejího okolí. Začíná a končí na Husově náměstí a má celkem 8 zastavení. Na její trase projdete například židovským ghettem se synagogou, poznáte zámek nebo se dozvíte o staré obchodní cestě zvané Klešter.