Dlouhý pobyt v nemocnici byl pro dceru těžký, chyběla jí rodina – příběh Magdalenky
11.12.2020, Andělský blog, PříběhyNa Podbořansku žijí manželé Veronika a František, kteří společně vychovávají tři děti – sedmiletou Magdalenku, čtyřletou Rozárku a dvouletého Františka. Poklidný rodinný život narušila vážná nemoc. Minulý rok v březnu byla nejstarší Magdalence diagnostikována lymfoblastická leukémie.
Leukémie, nádorové onemocnění krevních buněk, narušuje základní funkce krve – transport kyslíku, krevní srážení a imunitu. Magdalenka se potýká s typem, který se nejčastěji vyskytuje u dětí, a který napadá buňky kostní dřeně nebo tkáně, z nichž vznikají bílé krvinky. Kostní dřeň leukemického pacienta pak produkuje velké množství bílých krvinek, které často nestačí dozrát. Poškozené bílé krvinky navíc utlačují ty zdravé a krevní buňky proto nejsou schopny plnit své obvyklé funkce.
Nejčastějšími příznaky onemocnění bývají opakované infekce, tvorba modřin bez příčiny, slabost a velká únava. Leukémie je ale mnohdy zjištěna úplnou náhodou při odběrech krve. A tak tomu bylo i tentokrát. „Na onemocnění naší Magdalenky jsme přišli, když jsem šla s Rozárkou na tříletou prohlídku. Magdalenku jsme tehdy vzaly s sebou, protože se jí zanítilo oko. Navíc tou dobou byla hodně unavená, pobledlá a po těle se jí objevovaly fialové modřiny. Paní doktorka se rozhodla na nic nečekat a okamžitě nařídila odběr krve. Hned následující den nás informovala o velmi alarmujících výsledcích.“ Následovalo další vyšetření v pražské Fakultní nemocnici Motol: „Ještě týž den nás přijali na Kliniku dětské hematologie a onkologie. A tam už to šlo ráz na ráz, nejdříve odběr krve, pak odběr kostní dřeně a nakonec vyřknutá diagnóza – akutní lymfoblastická leukémie,“ popisuje začátky paní Veronika.
Lékaři mohou na základě výsledků průběžných odběrů kostní dřeně volit mezi dvěma způsoby léčby leukémie – standardní a dlouhodobější. V Magdalenčině případě šlo o druhou variantu. Při ní léčba trvá v průměru dva roky, přičemž první rok pacient podstupuje intenzivní léčbu, která je z velké části založena na nitrožilní chemoterapii, při níž je po většinu doby pacient hospitalizovaný v nemocnici. „To bylo pro Magdalenku hodně těžké, velmi jí chyběla rodina,“ říká maminka.
Pak následuje udržovací fáze, při které se pacient léčí zpravidla v domácím prostředí a chemoterapie je podávána v tabletách. Při přechodu do udržovací fáze se u Magdalenky bohužel vyskytly komplikace. Na ultrazvukovém vyšetření srdce zjistili, že má na konci centrálního žilního katetru, hadičky vedené do horní duté žíly, krevní sraženinu. „Téměř další dva měsíce jsme museli Magdalence každý den píchat injekci na ředění krve. Na vyoperování centrálního žilního katetru nakonec Magdalenka mohla jít až 11. srpna letošního roku. Myslím, že toto datum bude již navždy významným dnem v životě celé naší rodiny,“ sdílí své pocity maminka Veronika.
Cesta Magdalenčiny léčby nebyla jednoduchá. Paní Veronika byla na rodičovské dovolené a pětičlennou rodinu živil tatínek. K tomu najednou přibyly starosti o Magdalenčino zdraví, neustálé cestování a pobyty v nemocnici. Současně ale bylo samozřejmě stále třeba postarat se i o mladší sourozence. Naštěstí měli velkou oporu v rodině a s financemi začali pomáhat Dobří andělé. „Nikdy nepřestaneme děkovat a být vděční všem, kteří nám pomohli projít nelehkou cestou k uzdravení naší Magdalenky. Těmi jsou samozřejmě i všichni Dobří andělé, kteří svou nezištnou pomocí vrací nemocným dětem radost a úsměv na tváři. A jejich rodičům ulehčují starosti s finančním zajištěním celé rodiny,“ děkuje paní Veronika.