Bylo důležité, abychom byli spolu – příběh Tondy
4.9.2019, Andělský blog, PříběhyV březnu tohoto roku, měsíc před narozením dcery Marušky si manželé z Jičínska vyslechli závažnou diagnózu u prvorozeného syna Tondy. „Z občasné bolesti nožiček, nočního pocení a zvýšených horeček, při kterých se mu začaly dělat ošklivé tmavé modřiny, se vyklubala leukémie. Byl to pro nás šok. O to větší, když jsem zjistila, že nemohu doprovázet svého syna v nemocnici při hospitalizaci. Pro těhotné ženy je tam částečně vstup zakázán, mohlo by to mít zdravotní dopad na nenarozenou dceru,“ vysvětluje Lucie, která je v současné době s malou Maruškou na mateřské dovolené.
Nechat tříletého Tondu samotného v nemocnici samozřejmě nepřipadalo v úvahu, a tak svou práci servisního technika zemědělských strojů musel přerušit pan Radek. S tím rodině poklesl i finanční příjem: „S Tondou byl v nemocnici manžel, zatímco já jsem se starala doma o Marušku. Naštěstí nám v nemocnici nabídli pomoc Dobrých andělů. Hned následující měsíc jsme dostali první finanční příspěvek, který nám pomohl s úhradou pohonných hmot. Díky tomu jsem mohla každý den jezdit za synem a manželem. Sice jen na chvilku, ale bylo důležité, abychom byli spolu. Bylo pro nás milým překvapením, kolika Dobrým andělům záleží na osudu druhých. Děkujeme.“
Z pravidelných příspěvků od Dobrých andělů rodina nejčastěji hradí nízkobakteriální stravu, která je při onkologické léčbě nezbytná. V rámci ní Tonda jí vše čerstvé, nic nesmí být starší 24 hodin, vše musí být balené či, v případě ovoce a zeleniny, zbavené slupek, v nichž by se mohly vyskytovat bakterie. Z domova rodiče museli odstranit koberce, záclony, květiny, aby připravili sterilní podmínky pro Tondův návrat do domácí péče. Jeho imunita je natolik oslabená, že i sebemenší prach či bakterie v hlíně mohou průběh léčby zkomplikovat. Nebezpečný pro něj je i větší kolektiv či cestování městskou hromadnou dopravou. „Předtím než jsme Tondu posadili do auta, abychom ho odvezli domů, nechali jsme ho celé zevnitř důkladně vyčistit u profesionální firmy. I s tím nám pomohli Dobří andělé,“ doplňuje manželku Radek.
Po několika měsících se musel pan Radek vrátit opět do práce, a tak se v nemocnici střídá s Tondovou babičkou a zmeškané hodiny si napracovává. „Léčba Tondy bude ještě dlouhá. Pokud vše půjde tak jak má, měla by být ukončena v březnu 2022. Nyní probíhá intenzivní část, kdy je mu podávána chemoterapie nitrožilně, která je naplánována do konce října. Poté mu lékaři předepíší chemoterapeutika v tabletkách. V tomto období bychom měli už více času trávit doma než v nemocnici,“ popisují aktuální stav léčby rodiče. Oba manželé se shodují, že se těší, až budou opět více spolu.