I když finance nejsou na prvním místě, jsou potřeba ke všemu důležitému – příběh Reného
15.4.2018, Andělský blog, PříběhyV roce 2012 diagnostikovali lékaři malému, tehdy měsíčnímu, Renému lékaři biliární artrézii - zánětlivé onemocnění žlučových cest, které je nejčastější příčinou transplantace jater v dětském věku. Pro čtyřčlennou rodinu z Hlučína na Opavsku, kterou tvoří ještě máma Marcela, táta David a Reného sestra Anetka (12), to byla rána.
V pěti měsících René podstoupil transplantaci jater a stal se tehdy nejmladším transplantovaným pacientem v České republice (v červnu 2017 byl transplantován dokonce 4 měsíční kojenec). Následovala přísná hygienická opatření. René nesměl do kolektivu, dodržoval speciální nízkobakteriální stavu, doma nesměli být například ani květiny, kvůli riziku infekcí způsobených plísněmi. Na čas se nepřítelem staly například i různé „lapače prachu“ v domácnosti – záclony, závěsy, dekorace… Jeho imunita byla tak oslabená, že by vše mohla ohrozit běžná viróza.
Stav malého Reného navíc komplikovala anémie (tzv. chudokrevnost) a byla nutná další léčba na hematoonkologii v pražské nemocnici v Motole.
Život po transplantaci
Časté hospitalizace v nemocnici následujících několik let nebyly pro rodinu výjimkou. Od roku 2015 rodině pomáhají Dobří andělé. Z pravidelných příspěvků hradí výdaje spojené s léčbou, ale i běžný chod domácnosti. Maminka Reného, paní Marcela, se po ukončení rodičovské dovolené do zaměstnání vrátit nemohla, jeho zdravotní stav to neumožnil: „Dobrým andělům moc děkujeme, bez nich by byla naše situace složitější. I když finance nejsou na prvním místě, jsou potřeba ke všemu důležitému. Těšíme se na okamžik, až se budeme moci přidat na druhou stranu, na stranu Dobrých andělů,“ píše.
V září loňského roku pětiletý René nastoupil do mateřské školky. Vše bylo pro něj nové, hlavně větší kolektiv dětí. Vzhledem k oslabené imunitě se mu zatím nedaří docházet do školky pravidelně, bývá často nemocný. „Věřím, že se naše rodina pomalu vrací do běžného života, i když vidíme, že Renečkova rekonvalescence je opravdu pozvolná,“ dodává paní Marcela.