Jako dobří hospodáři bychom měli myslet dopředu – rozhovor s Petrem Sýkorou
20.4.2022, Andělský blog, O Dobrém andělovi, Pod pokličkou, RozhovoryJak jistě Dobří andělé vědí, veškeré jejich příspěvky putují potřebným rodinám do posledního haléře. Jak je to ale možné? Z čeho jsou financovány provozní náklady nadace? Pojďte se podívat pod pokličku financování Dobrého anděla s tím nejpovolanějším – jedním z jeho zakladatelů, Petrem Sýkorou.
Petře, jak je možné, že princip „do posledního haléře“ funguje již 10 let?
Už když jsme Dobrého anděla v roce 2011 připravovali, chtěli jsme, aby se dárci mohli soustředit pouze na pomoc potřebným rodinám. A s provozem a náklady na něj si tak nedělat žádné starosti.
Z čeho tedy nadace platí běžný provoz – platy zaměstnanců, provoz kanceláře a podobně?
Prvních 5 let jsme náklady na chod nadace hradili společně s Honzou Černým. S Honzou se známe od dob střední školy - tedy asi 30 let. V roce 1993 jsme spolu založili firmu Papirius, která dodávala kancelářské potřeby. Tu jsme v roce 2006 prodali velké americké korporaci - Office Depot. Získali jsme tak dostatečný kapitál, abychom prvních 5 let provozu Dobrého anděla mohli financovat z vlastních peněz. Do začátku jsme věnovali dohromady 25 milionů korun. Věřili jsme, že se k nám po čase přidají další podnikatelé. A tak se stalo. Postupně se k nám přidali další, řadu z nich jsme znali. My s Honzou i dále ve financování Dobrého anděla pokračujeme, ale už to zdaleka nestojí pouze na nás.
Před pár lety se objevil ještě třetí - a velmi důležitý - pilíř financování, a sice odkazy ze závěti. Čtvrtým rokem také k financování provozních nákladů napomáhají výnosy z e-shopu, kde si lidé mohou koupit andělské drobnosti pro radost.
Jak to v praxi funguje s odkazy ze závěti? Kolik lidí zatím na Dobrého anděla v závěti myslelo?
Dědictví, respektive odkazů ze závěti, obdržel Dobrý anděl dosud 12. Moc si této důvěry vážíme a děkujeme za ni. Je vidět, že stále více lidí přemýšlí již během života nad tím, jak bude naloženo s jejich majetkem - movitým i nemovitým, po jejich smrti. Promýšlení pozůstalosti nebo sepisování závěti pro někoho může znít děsivě. Jenže vůbec to tak nemusí být. Je vždycky dobře mít rozmyšlené, co se má stát, pokud bychom tady nebyli. Jednou tady totiž opravdu nebudeme. Myslím, že postupně to bude i v Čechách samozřejmá věc.
Jak byly odkazy ze závěti, které nadace obdržela, velké?
Je to různorodé - od desítek tisíc až po byt nebo domek. Zároveň se na nás obracejí lidé s dotazy, zda bychom se uměli o jejich pozůstalost postarat, či jak vhodně peníze či majetek odkázat.
Co takovým lidem odpovídáte?
Nejlepší samozřejmě je, když se zůstavitel přijde k nám podívat, jak vše funguje. Může se ptát na cokoliv, co je pro něj důležité, což může být pro každého trochu něco jiného. Už jsme tady takové návštěvy měli a byla to moc milá setkání. Nejjednodušší formou je pak takzvaný odkaz ze závěti. Ukládá totiž jednomu z dědiců povinnost vyplatit určitou částku nadaci. Výhodou je, že se Dobrý anděl nestává součástí dědického řízení, které se tak pro dědice zjednodušuje. Je zde velká míra právní jistoty. Dobrý nápad také je ostatním dědicům o odkazu nadaci - jakékoli nadaci, nejen Dobrému andělovi - předem říci. Aby nebyli překvapeni. Samotnou závěť je vhodné sepsat u notáře.
Když se bavíme o financování provozu, můžeš ještě prozradit, kolik vše stojí?
Ano. V prvních letech stál provoz okolo 5 milionů korun ročně. Nyní je to okolo 10 milionů korun za rok, protože se nadace rozrostla. Kdybychom se podívali na celkové provozní náklady jako na procenta z celkového objemu přerozdělené pomoci, jedná se o méně než 3 %, což je úžasné.
Je to umožněno jednak tím, že objem pomoci rodinám je vysoký - nyní je to okolo 30 milionů korun měsíčně. A zároveň tím, že tým Dobrého anděla je opravdu maličký - je nás tu jen 13. Představte si firmu o 13 lidech, která má téměř 150 tisíc partnerů, Dobrých andělů, a asi 4 tisíce aktivních klientů, rodin. Je to opravdu dost práce :-)
Je to možné také díky tomu, že nám celá řada firem a organizací pomáhá. Někdo nám poskytuje zdarma právní služby, jiný reklamní prostor, další pomůže s výrobou spotů nebo videí a podobně. Spousta lidí nám pomáhá pomáhat. Proto je Dobrý anděl tak efektivní. A hlavně - to je na tom všem to krásné. Jako dobří hospodáři bychom měli myslet dopředu. Zajistit pro Dobrého anděla opravdu dlouhodobé a spolehlivé financování jeho provozu. Jenom to dává nadaci skutečnou nezávislost do budoucna.
Poslední dva roky pandemie i současné dění na Ukrajině značně ovlivnily a ještě ovlivní ekonomiku, určitě tedy i možnosti lidí finančně pomáhat druhým. Odrazilo se to nějak i v rámci pomoci nadaci?
Tak jako v životě člověka, tak i v životě celého národa se pořád „něco děje“. Naštěstí lidé nepomáhají druhým jen tehdy, když jsou sami bohatí. Lidé si vzájemně pomáhají, protože si pomáhat chtějí. Protože se tak rozhodli, každý ze svých vnitřních pohnutek.
Uplynulé dva roky se na ochotě lidí pomáhat rodinám s vážným onemocněním nijak negativně neodrazily. Dokonce naopak. Dobří andělé loni odhlasovali rozšíření okruhu pomoci i na rodiče s nejrůznějšími vážnými onemocněními (ty onkologické již podporovali), kteří se postupně začínají hlásit. Takže pomáhat bude určitě potřeba. Určité zpomalení registrujeme spíše poslední měsíce, se současnou potřebou pomáhat na mnoha místech, je to vlastně přirozené.
Petře, děkujeme za rozhovor. Chtěl bys ještě něco dodat?
Chtěl bych ještě podotknout, že princip „do posledního haléře“, ač je dobrý a transparentní, by neměl být jediným nebo hlavním kritériem, proč lidé prostřednictvím Dobrého anděla pomáhají. Tím podstatným důvodem je to, že v rodině s dlouhodobým a vážným onemocněním se bohužel dříve či později začne nedostávat také peněz. Takoví lidé pak mají starostí nad hlavu. A proto je správné jim pomoci. To, že to můžeme společně dělat takto efektivně a průhledně je spíš třešnička na dortu. V Čechách funguje celá řada profesionálních organizací, každá trochu jinak, každá dělá něco jiného a vzájemně se doplňujeme. A to je dobře!
Závěrem bych pak snad jen ještě jednou velmi poděkoval všem dárcům, Dobrým andělům. Vaší pomoci si opravdu nesmírně vážíme!