Pomoc a soucítění s druhými je podstatou lidskosti – Rozhovor s Taťánou le Moigne
15.4.2016, Andělský blog, O Dobrém andělovi, RozhovoryV následujícím rozhovoru, který se točí nejen okolo online světa, ale i pomoci druhým, bychom Vám rádi představili Taťánu le Moigne – ředitelku československého GOOGLE, skvělou mámu dospívajícího syna, autorku výchovných her pro děti 4bambini a členku dozorčí rady Dobrého anděla.
Táňo, vím, že vedeš GOOGLE v České republice a na Slovensku. Jak se internet a potřeby uživatelů za ty roky změnily?
Zásadně. Stručně řečeno, internet se nám definitivně usadil v životě a spolu s mobilem zcela ovládl naše komunikační, pracovní i sociální návyky, bez ohledu na generaci a příjmovou kategorii. Internet je tu zkrátka pro všechny a znamená zásadní změnu v demokratizaci přístupu k informacím jak v lokálním, tak ale i v globálním měřítku.
Můžeš prozradit, jaké hlavní trendy nyní na internetu pozorujete?
Obrovskou změnou prošel samotný vyhledávač. Už zdaleka nejde jen o text, ale o kontext. Google Vám na dotaz přináší odpověď v podobě textu, obrázku, map, barvy, hlasu, videa, geolokace, času…
Další obrovskou změnou je mobil, video a sociální sítě. YouTube je druhý největší vyhledávač na světě. Facebook účet má sedmina světové populace.
No a konečně, internet věcí, robotika a umělá inteligence změní během následujících pár let náš život více, než vše již zmíněné dohromady. Dnes má internet třetina světové populace. Do pěti let ho budou mít všichni.
Žijeme v rychlé a propojené době, kde změna je jediná konstanta. A pak ještě východ a západ slunce. Zatím.
GOOGLE pomáhá nejen DOBRÉMU ANDĚLOVI, ale i desítkám dalších neziskových organizací. Jakým způsobem to děláte? A jak Vás může jiná - třeba nová nebo malá neziskovka požádat o pomoc?
Jednoduše. Stačí si nastudovat program Google Grants, který jsme před 6 lety jako jedna z prvních evropských zemí přinesli do Čech. V rámci tohoto programu můžou neziskové organizace čerpat od Google online reklamu AdWords a na YouTube v hodnotě až 10.000 USD měsíčně. V současnosti je využívá cca 130 neziskovek u nás a mne velmi těší, že v této oblasti patříme k nejaktivnějším v Evropě.
Kdy ses poprvé dozvěděla o DOBRÉM ANDĚLOVI? A proč ses rozhodla přijmout roli v dozorčí radě?
O projektu Dobrý anděl nám poprvé vyprávěl jeho autor Andrej Kiska, když jsme Andreje před šesti lety pozvali jako hosta na náš první offsite na Slovensku. Bylo za tím cítit spousta dobré vůle a energie. Slováci projekt výborně přijali a mnoha dětem a rodinám pomohl a pomáhá dodnes.
S nabídkou v Čechách mne oslovil Petr Sýkora a já jsem neváhala ani na okamžik. Petra jsem v té době již velmi dobře znala. Málo mluví, hodně dělá. Má neskutečně vysoký lidský a profesní kredit. Jsem velmi vděčná, že mne oslovil, a že jsem mohla u projektu v Čechách být od samého začátku.
Jak vnímáš příběhy a osudy rodin, kterým Dobří andělé pomáhají? Co se Ti honí hlavou, když je čteš nebo když o nich spolu hovoříme?
Rakovina bohužel velmi drsně zasáhla i do života mé rodiny. Byli jsme v té době téměř bez prostředků, veškeré finance šly na léčbu. Nejhorší období mého života. Byla jsem zoufalá. Už je to dávno, ale nedá se na to zapomenout. Umírá Vám drahý člověk a poslední, co chcete řešit, jsou peníze. Mne tenkrát velmi pomohl můj tehdejší přítel. Nikdy mu to nezapomenu.
Smutek i umírání k životu patří, připravit se na to ale moc nedá, obzvláště když jde o naše nejbližší. A u dětí je to úplné zoufalství. A tak snad jen, že si musíme pomáhat a projekt Dobrý anděl je překrásným důkazem toho, kolik dobrých lidí tu žije.
Jakou roli hraje pomáhání druhým v životě Tvém a životě Tvé rodiny? Jakou roli hraje nebo by mohlo hrát vzájemné pomáhání si v naší zemi?
Pomoc a soucítění s druhými je podstatou lidskosti a cestou k vnitřnímu klidu a štěstí. Je to velmi prosté. Mám kolem sebe spoustu lidí, kteří pomáhají. Rozličným způsobem. Myslím, že nejpodstatnější je, aby „to“ lidem nebylo jedno. Abychom si byli na blízku. Abychom spolu soucítili a byli na sebe laskaví. A abychom na sobě v tomto ohledu pořád pracovali.
Vzpomínáš, jak ses Tvých kolegů před lety zeptala, kdo z nich je Dobrým andělem a jak se díky Tobě - díky Vám - zrodila myšlenka projektu „Zde pracují Dobří andělé“? Od té doby se k ní připojilo více než 400 firem. Jaký z toho máš pocit?
Krásný. Ale je to zase o Petrovi a jeho báječném týmu. Nápadů je hodně. Podstatné jsou činy, jejich kvalita a dopad. Čísla Dobrého anděla mluví za vše. Obrovsky ten tým respektuji. Měli by založit universitu pro neziskovky a učit. Nasdílet s ostatními, jak se jim to podařilo, a pomoci tak neziskovému sektoru posunout projekty dál.
Kdybys místo GOOGLE řídila DOBRÉHO ANDĚLA, na co by ses zaměřila do dalších let? Na co by sis dala pozor? A co bys určitě nedělala?
Vybudovat dobré jméno, značku, je v dnešní době velmi těžké. Ještě těžší je značku udržet. To by byla jistě moje priorita.
Dále, pokud by byl zájem, nasdílet tuto zkušenost ostatním. A konečně, rozšiřovat komunitu lékařů a Dobrých andělů. Pomoci není nikdy dost.
Táňo, naše povídání čtou vesměs lidé, kteří DOBRÉMU ANDĚLOVI hodně pomohli. Každý jinak. Chceš jim něco vzkázat?
Chtěla bych upřímně a ze srdce poděkovat Andrejovi a Petrovi za inspiraci, kterou nám přinášejí. A jejich týmům za neskutečně kvalitní a užitečnou práci.
A samozřejmě děkuji všem Dobrým lidem, ať už jsou to Dobří andělé, či třeba pro změnu pomáhají někde jinde. Hřebejk to nemohl říct lépe. „Musíme si pomáhat!“
Děkujeme za rozhovor!